/Reklame – modtaget som anmeldereksemplar/
Elverprinsen af Kazu Kibuishi (Amulet #5), udgivet på dansk af Forlaget Alvilda i 2020, 216 sider, 5/5 stjerner
Jeg elsker den her serie – og jeg må pænt vente, til min 8-årige har læst bøgerne, når de kommer ind af døren. Det er lidt svært, men heldigvis sluger hun dem relativt hurtigt, så jeg har accepteret rækkefølgen. Like I have a choise 😉
Velfortalt historie, velillustreret og et amazing univers. Det rummer så mange ting, og man mærker dybden i det, selvom vi som læsere langt fra kender til det hele. Det er tydeligvis større end vi har brug for til denne historie og den der fornemmelse af, at man ikke lige om lidt rammer kanten af magien, men der er store vider af uopdagede steder og hemmeligheder på spil – det er fantastisk.
Jeg må igen fremhæve børnene, som ud over at være mega seje, også på sin vis er atypiske i et fantasyunivers – fordi forældrene ikke er parkeret i det ukendte, men er med. Ikke at der er voksenstyring eller kontrol, men bare det, at de er der er faktisk en særlig ting. For en gangs skyld er det ikke forældreløse børn, børn, der er stukket af eller lignende, vi har med som hovedpersoner. Det er super forfriskende.
Hvis du til gengæld føler trang til “at komme lidt væk” så lad mig anbefale Amulet-serien – der er allerede 5 bøger, du kan rejse væk i.
Skriv et svar