Mit første read-a-thon – og jeg glæder mig over at læse i fællesskab med så mange læseglade mennesker over hele verden. Jeg kommer ikke til at kunne deltage hele tiden, da familielivet også skal passes. Min søde kæreste gør dog hvad han kan få at give mig rolige øjeblikke at læse i. Han har taget vores store pige med på tur, så det er bare mig og lillebror herhjemme. Jeg kommer heller ikke til at holde mig vågen hele natten, så kan jeg ikke hænge sammen i morgen, når de små er friske. Heldigvis handler det ligeså meget om at være med og være en del af fællesskabet end at være med i samtlige 24 timer – og det glæder mig!
Min plan er at færdig læse Paris af Edward Rutherfurd, som jeg er cirka halvvejs igennem. Skulle jeg nå mere, er der nok at tage af på hylderne – det kunne være F. Scott Fitzgeralds “Tales of the Jazz Age”, Jojo Moyes “Hvalernes sang” eller måske Blixens “Out of Africa”.
I kan holde jer opdaterede løbende via dette indlæg…
Kl. 17.30: Jeg har læst 50 sider, slikskålen er forlængst tom og jeg går i hvert fald ikke ned på frisk luft. Triller rundt med barnevognen, det lader dog ikke til at have nogen effekt på lillebror. Begynder at tro, han ikke er tilhænger af read-a-thon…
Kl. 23.05: Jeg har rundet de 200 sider, det er gået betydeligt hurtigere efter ungerne faldt i søvn, omend den ene lå på mit skød 😀 Jeg ligger i sengen og læser nu, og spekulerer på hvor længe det mon holder?!
Kl. 09.17: Jeg stoppede med at læse kl 23.35, det på trods, er det ikke blevet til super meget søvn i nat. Lillebror har været et lille møffehoved. Nu har jeg lige mulighed for at læse er par sider igen, og det må jeg heller udnytte.
Kl. 13.15: Done!! Paris er færdig læst, jeg har læst ca 350 sider. Jeg tvivler på, jeg når så meget mere denne gang. Måske når jeg bare at udvælge min næste bog, omend den ikke bliver en del af readathon 2014.
Kl. 13.35: Det bliver ikke til mere læsning, men du kan se lidt billeder fra min readathon her…
Mit forråd – hjemmebagteboller, bland selv snoller og oreos
Haps, læsning og snoller, eller faktisk var det mere snoller end læsning lige der om eftermiddagen…
Aftenlæsning og Oreos
Mere aftenlæsning, nu med en sovende lillebror på skødet… ret hyggeligt, især når min stik-i-rend-dreng sad i sofaen overfor 🙂
Formiddagslæsning – ungerne sover middagslur!
…and done!
Tak for denne gang, det har været rigtig sjovt og skønt at være en del af læsefællesskabet, jeg håber, jeg har mulighed for at være med igen – måske endda være alene hjemme næste gang, så sideantallet kan øges. Under alle omstændigheder har det været sjovt, fællesskabet har været vigtigere end sideantallet.
I hope your readathon is off to a GREAT start! –Andi
Glæder mig meget til at følge med i din læsning :)!
Tak i lige måde! 🙂
Dejligt at du er med! Jeg håber, at du hygger dig med “Paris”, som jeg har hørt så meget godt om!
Bogen er god, koncentrationen knap så god… 🙂 Glæder mig til at følge med hos dig.
Åh, det der med en tom slikskål kender jeg kun alt for godt ;D Det forsvinder alt for hurtigt det hele!
God fornøjelse med læsningen! 😀
Tak i lige måde!
Hope your having fun.
Er storersøster ikke stor nok til at underholde lillebror? 🙂 Håber du snart får mere læsetid! Glæder mig til at følge mere med på din aften/nat!
Storesøster og farmand er skam taget på tur, så jeg har “bare” lillebror – han er ikke tilhænger af eftermiddagslur i dag – og nu er det vist snart aftenlur i stedet for… og så kommer farmand hjem, og så kan han putte den store og så tage den lille – det bliver han glad for 😉
Du står klar i døren og rækker barnet ud til far – Værsgo, nu skal mor læse! 🙂
Måske hvis du læser lidt op for ham? 🙂
God fornøjelse med læsningen!
Mvh.
Den lille Bogblog
Ikke nogen dårlig ide 😀 Tak!
Jeg glæder mig til at læse din anmeldelse af Paris – jeg kunne i hvert fald rigtig godt lide hans tidligere værk, London 🙂
Rigtig god læsning!
Håber du når til Blixen! Omend, er der en speciel grund til, at du læser hende på engelsk? 🙂
Hvis jeg når til den under readathon, så bliver den snart læst alligevel.
Og nej, fandt bogen på tilbud, og den fristelse kunne jeg ikke stå for 😀 Desuden har jeg hørt, hun selv har skrevet både den dansk og den engelske udgave – ellers ville jeg heller ikke læse en dansk forfatter på engelsk!
det har hun også! såvidt jeg ved skrev hun vist endda den engelske først 😀 Synes selv det er ret interessant, for hun oversatte den jo ikke bare til dansk, men skrev den igen – på dansk. Og jeg har læst den danske, men kunne godt tænke mig at læse den engelske for at se forskellen 😀 Derfor jeg spørger, haha 😀
Enjoy your first read-a-thon, hopefully you will be back in Spring!
Er du stadig vågen? 🙂
Jep! 😀
Nice! 🙂 Synes dog jeg tæller timer til knægten står op!….
Ja, spekulerer også på hvor længe det er smart at blive ved… mindstemanden vågner i løbet af natten, det plejer han. Meeen vil gerne ha’ lidt flere sider med. Hvordan går det med The Perks?
Jeg tænker det må resultere i at mor og far sover middagslur, når Alexander sover middagslur i morgen! 🙂 Min mand er nemlig faldet i gammel klassiker (Stargate), så vi lader som om vi er unge igen og kan sove længe i morgen!
Det går ok.. skal lige ind i det uformelle hverdagssprog og gennemskue meningen med det hele… Men har kun læst 105 sider, så har lidt tid endnu til at danne mig en mening! 🙂
Det lyder fornuftigt! Jeg satser på at læse når ungerne sover middagslur i morgen, men det kan være det bliver til en middagslur til mig også 😉
Jeg skulle også lige ind i tonen i The Perks, men den rammer, nok til sidst – ligesom i To Kill…
Så vil jeg fortsætte min læsning med spænding 🙂
Årh, jeg har ‘Paris’ stående på hylden og vente. Glæder mig SÅ meget til at høre hvad du synes om den!
Så sejt at du kan læse med unger omkring dig 😀
Har en fantastisk readathon! Håber du nyder alle dine bøger!
Du gør godt! Jeg håber du har det sjovt!
Så er vi i gang igen! 🙂
Go go go!! 🙂
Hvilken bog er du i gang med? Stadig Paris?
Jeg synes, det er sejt, at du også når at få læst, selvom de små møffer rundt 🙂
Mvh.
Den lille Bogblog
Jeg håber, du har veludhvilet og klar til at fortsætte med at læse! Du gør vidunderligt, holde det! #TeamKing
Congratulations! you are almost done
Har kigget meget på den bog. Er BESAT af Paris. Bør jeg læse den? Kan ikke arbejde med historiske romaner…
Fedt du var med og hyggede dig! 😀
Åh, det er svært, jeg elsker nemlig historiske romaner!! Jeg kunne godt li’ den – og har virkelig fået lyst til at opleve byen 🙂
Det har virkelig været sjovt! Glæder mig allerede til næste gang. Godt kæmpet!
Ja, det har det. I lige måde 🙂
Er så glad for du har haft en god oplevelse – det har været så hyggeligt at følge med!! 🙂
Hvor er du sød! I lige måde, virkelig sejt, du klarede alle 24 timer!!
Jeg kunne forstille mig at det ville være lidt svære når man har børn hjemme. Jeg var så heldig at have en børnefri weekend.
Og jeg vil give dig ret, fælleskabet er mere vigtig end sideantallet. Det er en utrolig følelse at have når man læser en bog.
Ja, det er det virkelig – det er jo ellers en lidt “ensom” ting, det at sidde og læse.