/Reklame – indeholder anmeldereksemplarer/
Siden sidst har jeg fået denne fine stak hjem…
/Reklame – anmeldereksemplar fra forlaget/
Bogen om Motor Mille har jeg læst med mine unger, som er helt vilde med Mille. Jeg troede egentlig, den ville være et større hit – men vi læser nu stadig i den. Se min anmeldelse her.
/Reklame – anmeldereksemplar/
Extremely Loud & Incredibly Close af Jonathan Safran Foer har jeg længe gerne villet læse – nu har jeg den på reolen, så der er ingen undskyldning. Det kunne måske være en glimrende bog til læseklubben? Verden styrter af Malene Sølvsten har jeg modtaget til anmeldelse fra Bog&Idé, Det er en #2,5 i serien om Ravnenes Hvisken. Bog 3 udkommer lige om lidt, og jeg glæder mig til at se hvordan det hele ender.
Graceling af Kristin Cashore har stået på min ønskeliste et stykke tid, så da Den lille bogblog solgte ud af sine bøger, slog jeg til.
/Reklame – anmeldereksemplar/
Elverdans 3: Skæbneseer af Nicole Boyle Rødtnes har jeg modtaget som anmeldereksemplar. Jeg har læst den og min anmeldelse kan findes her. The House on Mango Street af Sandra Cisneros så jeg omtalt hos The Book Castle og beskrevet som en coming-of-age historie, og det kan jeg jo ikke stå for. Jeg har også læst den og der vil komme en anmeldelse på bloggen på et tidspunkt.
Rygsvømmeren af Leonora Christina Skov er jo bare smuk, så da jeg fandt den til en god pris, måtte jeg klikke den hjem. The Surface Breaks af Louise O’Neill har Bookworm’s Closet talt så varmt om, så den måtte jeg eje – for fin er den jo også.
/Reklame – anmeldereksemplar/
Delte skæbner af Veronica Roth har jeg modtaget som anmeldereksemplar. Det er afslutningen på duologien Dødens mærker. Jeg elskede bog 1, men synes ikke helt denne sidste del kunne leve helt op til forvetningerne (som også var TÅRNhøje). Legendary af Stephanie Garber troede jeg også var afslutningen på en duologi, men selv samme bogorm, som er omtalt ovenfor, har gjort opmærksom på, at der vist nok kommer en tredje og sidste bog i serien. Spændende!
Der faldt heldigvis en hård pakke af til min fødselsdag i sommers, nemlig bind 1-2 i Nyskoven af Edward Rutherfurd.
For et tilgodebevis nappe jeg mig sidste del af Robin Hobbs serie med mig hjem, Snigmorderens kald. Jeg er ikke begyndt på serien endnu, men vil ikke risikere, at jeg lige pludselig ikke kan finde den i hardback, som matcher de øvrige, jeg har. Circe af Madeline Miller har jeg længe haft lyst til både at læse og få fingrende i – for den er SÅ smuk.
—
Det var alt for nu – har du fået eller købt nogle gode bøger på det seneste?
Mange smukke bøger ❤
Ser frem til anmeldelserne 🙂
Jeg har købt lidt bøger, som jeg håber på at få læst i løbet af de to næste måneder (selvom der også er nogle tykke bøger i to-read-stablen i forvejen ;-))
Mvh.
Den lille Bogblog
Ja, det er en ret pæn stak ❤️
Jeg var helt vild med “Graceling” & er spændt på, hvad du vil synes!