/Reklame – modtaget som anmeldereksemplar/
Min bedste ven, Trude tegnet og fortalt af Elvira Fragola, udgivet maj 2020 på Turbine Forlaget, 141 sider, 5/5 stjerner
Hvad skal vi læse efter Trude, spurgte jeg min datter, og svaret kom prompte: Trude 2!
Min bedste ven, Trude er en velfortalt og velillustreret bog om venskaber med både heste og veninder. Den emmer af hygge og gode følelser og er så fint og kærligt formidlet. Der er selvfølgelig knas i forskellige relationer – det handler venskab også om – men det håndteres med indsigt og rummelighed, og er yderst tilfredsstillende at læse. Det her er mere end “bare” endnu en hestebog. Jeg har læst ikke så få efterhånden, både selv som barn, men også sammen med min datter. Og Min bedste ven, Trude skiller sig ud fra mængde og strækker sig mod himlen. Både venskabet og håndteringen af hestene samt det hyggelige sted Lillely med allerbedste Johanne, er med til at gøre bogen til noget for sig.
Bogen er krydret med små opskrifter på bl.a. hestebolsjer, vejledning til flettenet og deslige. Det er ikke forstyrende for fortællingen, men fletter sig naturligt ind i den. Illustrationerne er skønne og stemningsfulde, med en detaljerigdom som gør, at man kan nærstudere dem gang på gang, falde i staver og forsvinde helt ind i Fragolas univers. Det er en beundringsværdig cosyness ord og billeder i kombination skaber. Trude-bogen kan gør en hvilken som helst grå dag fuld af solskinsgule mælkebøtter.
Vi venter i spænding på Trude 2! – Og håber der komme mange flere!
Skriv et svar