/Reklame – modtaget som anmeldereksemplar/
Øglejægerne 2: Stjernernes øje af Camilla Wandahl, udgivet af Forlaget Gyldendal i 2022, 234 sider, 4/5 stjerner
Historien om Ærild fortsætter, hvor vi slap i den første bog. Til at begynde med, men fortsætter så helt anderledes end jeg havde regnet med.
Det gode ved historien er helt klart, at tingene slet ikke er så lette for vores hovedpersoner. Jeg kan godt li’ at alting ikke bare lykkes, så taber jeg nemt interessen.
Der er egentlig et god flow i historien, men alligevel bliver den lidt cirkulær netop fordi tingene ikke bare lykkes, men kræver flere forsøg. Det er en svær ting at balancere, er jeg overbevist om, og måske er det ofte midterbogens lod, fordi den endelige afslutning skal gemmes til sidste bog?
Slutningen i Stjernernes Øje er imidlertid et kæmpe brag og jeg er så spændt på, hvor trilogiens sidste bog tager os hen – jeg kan ikke helt regne det ud (gættede jo forkert sidst).
Læs serien, hvis du er til fantasy med sci-fi sprinkel, masser af action, magtstrukturer i samfundet, venskab og tillid. Tilsæt fremmede planeter, øgler og parasitter og så har du et rigtig godt miks.
Skriv et svar