Den sorte paraply af Lene Dybdahl, udgivet 2014 på Forlaget Tellerup, hørt som lydbog på eReolen, 9 t. 25 min., oplæst af Torben Sekov, 3/5 stjerner
Jeg har altså fået lidt en ting for tidsrejser. I freakin’ love it! (Tak Nanna!). Det, i kombination med den fantastisk gode oplevelse, jeg havde med Skyriel, fik mig til at vælge Den sorte Paraply, som min næste lydbog.
Det er kendetegnende for Dybdahl, også i denne bog, at hendes univers er meget gennemført. Fx i Den sorte paraply, hvor handlingen foregår skiftevis i London anno 1666 og nutiden – så er ord, vendinger og måden karaktererne taler på tilpasset “gammeldags” og “nutidig”. Dét er sådan nogle detaljer, jeg elsker.
Historien om rigmandsdrengen, Robert Swift, holdt mig også ganske godt fanget – men aldrig på sådan en head over heels måde, og så var jeg bare ikke fan af slutningen. Jeg tror næsten, bogen havde været bedre, hvis det sidste ikke havde været med. Anyway, jeg er ikke færdig med Dybdahls bøger – og jeg glæder mig stadig så meget til at læse videre i Ovanienprofetierne.
Skriv et svar