/Reklame – sponsoreret af Bog & Idé/
Skam 1: Eva af Julie Andem, udgivet af Høst og Søn i 2018, min bogreol, 205 sider, 5/5 sider
Jeg ævlede allerede om min Skam-feber tilbage i sensommeren 2016, og det var kærkomment at få pustet lidt liv i den igen. Nok er der tale om et manuskript, men hele sæsonen kørte for mit indre blik og jeg røg lige lukt tilbage på Hartvig Nissen. Jeg var spændt af flere grunde, da jeg begyndte – manusdelen fik flueben, men sproget! Jeg så jo serien på NRK, så altså på norsk med norske tekster, hvilket virkeligt var en del af charmen. Dritkul! Men læseoplevelse af manus fungerede heldigvis også på dansk – men jeg ville nu ikke have været foruden at se den på norsk, vil jeg sige.
December var på mange måder en måned helt ved siden af sig selv – og det jeg lige havde brug for for at få læst lidt igen, var præcis at synke ned i blød velkendthed. Det gode gamle slæng på Nissen. Præcis den rette medicin, for at få læselysten på rettekurs igen.
En glimrende bonus ved manuskriptet er Julie Andems bemærkninger. De er skide skægge.
Jeg er ikke sikker på, at manus fungerer i sig selv. Jeg tror, man skal være Skam-fan allerede, for at finde det fantastisk. Men så dur det altså også 100 % og er et klart must read.
—
Som et (lille) værn mod Skamstinenser kan jeg i øvrigt anbefale tv-serien Semester (som ligger på DRs arkiv) med selveste Penetrationer Chris i hovedrollen som Erling. Det er jo ikke Skam, men i det mindste har man noget meget pænt at kigge på, noget charmerende at lytte til og så er den faktisk også ganske fin.
Hvilke serier kan I anbefale mod Skamstinenser?
Hi great reading yourr blog