/Reklame – sponsoreret af Bog&Idé/
Kastaniealleen af Dea Trier Mørch, udgivet af Forlaget Gyldendal i 2020 (udgivet første gang i 1978), 248 sider, 5/5 stjerner
Sansemættet barndom skildret autentisk gennem et barns øjne.
Dea Trier Mørchs skildring af livet hos bedsteforældrene er smukt skrevet og ligeledes illustreret på, den for hende så karakteristiske måde.
Ligesom jeg nød at læse Vinterbørn, var det også en fornøjelse af læse Kastaniealleen. Den handler om tre søskendes sommer hos mormor og morfar – og lidt mere for den ældstes vedkommende, så vi kommer godt igennem året og årstidernes skiften.
Den frie, (næsten) ubekymrede barndom med højt til loftet. Hemmelige, små steder med plads til at lade fantasien udforske og uden indblanding fra de voksne.
Selvom bogen skildrer en anden tid, er der alligevel meget genkendeligt i barndomsoplevelserne og livet hos bedsteforældrene, der både er alment gyldige og helt anderledes.
Det er ikke en bog, der hverken er plotbåret eller actiontung, men kan man li’ hverdagsrealisme og skønne ord, er det helt klart værd at samle Kastaniealleen op.
Skriv et svar