Januar. Et nyt år. En ny måned. Seks bøger.
1.
Like had luderen af Johanna Nilsson 3/5 stjerner. Egentlig ikke den store nyskabelse, men jeg kunne godt li’, at det ikke kun var mobbeofferet, der var fortæller. Derfor kom den op på 3 stjerner.
2.
Wessex Tales af Thomas Hardy 2/5 stjerner. Det var lidt en hård nyser at komme igennem denne bog til læseklubben, og jeg brugte næsten halvdelen af januar på at læse den – og det var endda mit valg. Retrospektivt nok ikke det optimale sted at starte med Hardy. Findes der et bedre, så giv gerne et tip i kommentarfeltet.
3.
Om efteråret af Karl Ove Knausgård 4/5 stjerner. Heldigvis viste resten af januars bøger sig at være rigtig gode – som for eksempel Knausgårds små tekster i Om efteråret. Hvor den mand altså kan skrive dybt og tankevækkende om banale ting som plastik, opkast og jord.
4.
The Raven Boys af Maggie Stiefvater 4/5 stjerner. The Raven Boys hvirvlede mig ind i en sand læserus. Historien om Blue og drengene fyldt mig med nervøs spænding og jeg måtte vende side efter side selvom det ville have været klogere at slukke lyset og sove.
5.
XY af Nicole Boyle Rødtnes 3/5 stjerner. Nicole Boyle Rødtnes kan skrive bøger, der fænger fra start. Om temaer, der er lidt anderledes end den gængse YA bog, men relaterbare og helt nede på jorden.
6.
Kærlighedsbreve til de døde af Ava Dellaira 4/5 stjerner. Jeg skulle lige have hul på den her bog, men så rørte den mig også så der piblede tårer frem i øjenkrogen – igen en lidt halv sen aftenstund, hvor jeg burde have slukket lyset. Min vilje på det punkt kan godt være slatten som en regnorm, når bogen er god virkelig god.
Fik I en god læsemæssig start på 2016? Har I læst nogle af ovenstående bøger? Eller måske andre anbefalelsesværdige bøger?
Sikke en skøn læsemåned, du har haft. Jeg har altså også snart brug for at få læst nogle af Knausgårds essays. Jeg har nemlig aldrig rigtig læst noget af ham.
Han skriver så godt! Glæd dig 😊